Fotografia ślubna Śląsk - ile kosztuje fotograf ślubny na Śląsku ?

Fotografia ślubna Śląsk - ile kosztuje fotograf ślubny na Śląsku ?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań na forach czy grupach facebookowych, na których przyszłe Pary Młode opisują ceny i oferty fotografów ślubnych z Śląska. Jako fotograf ślubny z Śląska postaram się wyczerpać temat kosztów fotografii ślubnej. Rynek fotografii ślubnej jest bardzo szeroki. Żyjemy w czasach, kiedy przejazd z Katowic do Krakowa trwa moment przez co fotografowanie w innych miejscach niż miejsce zamieszkania stało się normą dzięki temu przyszłe Pary Młode mają również większy wybór usługodawców. Fotografia ślubna na Śląsku jest również dość przesycona z racji dużej aglomeracji miast oraz ludzi mieszkających w woj. Śląskim przez co rynek bardzo zróżnicowany. Z obserwacji, forów oraz własnego doświadczenia wnioskuję, że przedział cenowy za usługę fotografii ślubnej waha się od 1000 zł do 6000 zł. Czym zatem różni się ten za 1000 zł od tego za 6000 zł ? Uważam, że spory podział cenowy jest potrzebny, nie każdy jest fanem pamiątek w formie fotografii ślubnych - uważam, że dla tej części osób najniższa cena będzie najbardziej zadowalająca bez względu na jakość wykonanej usługi. Dla osób, których dzień ślubu jest czymś więcej niż podpisem dokumentu w kościele polecam fotografów ślubnych z średniej oraz najwyższej półki. 

Patrząc również na cenę, musimy porównać także oferty fotografów. Pisząc " ile kosztuje fotograf ślubny na Śląsku " miałem na myśli pełny pakiet reportażu od przygotowań do końca oczepin z krótką sesją plenerową w dniu ślubu. Ile zdjęć poddanych szczegółowej obróbce jest w pakiecie, jakość albumów oraz odbitek. Pamiętajcie, że lepiej mieć 100 świetnych zdjęć niż 800 słabych. Uważam ,że widełki liczby zdjęć obrobionych powinny wahać się miedzy 150-500 zdjęć. 

Fotografia ślubna Śląsk

Poniżej opiszę 3 półki cenowe fotografów ślubnych na Śląsku: 

Fotografowie amatorzy i fotografowie uczący się: 0-2000 zł 

Ich przedział cenowy nie przekracza 2000 zł najczęściej w ich ofercie znajdziemy jeszcze sesję plenerowe w cenie lub inne fotoprodukty. Przeważnie są to osoby pracujące w swoich najbliższych rejonach. Osoby te często nie posiadają profesjonalnego portfolio czy strony internetowej, ich zdjęcia nie są obrabiane lub są w sposób automatyczny przez program graficzny, przez co uzyskują słabą kolorystykę oraz kadr zdjęcia. W tej półce cenowej spotkałem się, również z osobami starszymi z dużym doświadczeniem, jednak nie idącym z biegiem czasu dla których zdjęcia w sepii to nadal największy trend fotografii. Szanuję bardzo takie osoby, sam kiedyś zaczynałem swoją przygodę z fotografią ślubną i wiem ile pracy, doskonalenia się i pasji trzeba włożyć, aby zostać profesjonalnym fotografem ślubnym. Z czystym sumieniem polecam takie osoby wszystkim parom, dla których pamiątka zdjęć jest najmniej ważną rzeczą podczas ślubu i wesela oraz osobom z ograniczonym budżetem weselnym. Pamiętajcie jednak, że wybór fotografa z niższej półki może mieć również negatywne skutki np:

 • brak drugiego aparatu przy awarii głównego body
 • utrata materiału na dysku= brak back upu
 •  mocno przesycone kolory = brak profesjonalnego i skalibrowanego monitora

Przed wyborem fotografa możemy się jednak upewnić w jaki sposób będzie przechowywał dane oraz jak zabezpieczy się przed awarią aparatu. Więcej pytań do fotografa ślubnego możecie przeczytać na blogu: 10 pytań do fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy 

Profesjonalni fotografowie ślubni: 3000 - 4500 zł

Jest to średnia półka pośród fotografów ślubnych na Śląsku. Szukając oferty fotografii ślubnych z tej półki znajdziecie ich najwięcej. W jednym z najpopularniejszym serwisów ślubnych Wesele z Klasą w województwie Śląskim zarejestrowanych jest ponad pięciuset fotografów ślubnych z czego 3/4 z nich jest w tej półce cenowej. Czym charakteryzują się profesjonalni fotografowie ślubni na Śląsku

 • posiadają profesjonalne portfolio/stronę internetową
 • w internecie można przeczytać pozytywne opinie na temat ich pracy 
 • pracują na profesjonalnym sprzęcie fotograficznym
 • mają świadomość kolorów na swoich zdjęciach
 • prezentują konkretny styl
 • zdjęcia są wykonane z poczuciem estetyki 
 • fotografują nie tylko w swoim mieście zamieszkania ale również w pobliskich miastach 
 • prezentują wysoką jakość usługi 
 • mają wysoką kulturę osobistą 

Czy wybór profesjonalnego fotografa ślubnego na Śląsku w przedziale 3000-4500 zł to dobry wybór ? Uważam, że każdy fotograf ślubny w tym przedziale cenowym poradzi sobie w każdych warunkach tak, aby zdjęcia były atrakcyjne dla Pary Młodej. Pośród wszystkich inwestycji w ślub i wesele uważam ją za jedną z 3 najważniejszych zaraz po sali weselnej oraz dobrym DJ lub zespole. Pamiętajcie, że dzień wesela minie - zdjęcia zostaną do końca życia. 

Fotografia ślubna Śląsk

Wyróżniający się fotografowie ślubni: 4500 zł -  w góre

Ostatnią grupą fotografów ślubnych są osoby wyróżniające się z setek fotografów z półki średniej. Jest to bardzo ograniczona grupa osób, która swoim portfolio wyróżnia się w Polsce i na Świecie. Charakteryzują ich wszystkie cechy fotografów z średniej półki oraz: 

 • indywidualny styl fotografowania
 • zagraniczne sesje ślubne oraz reportaże 
 • nagrody za zdjęcia ślubne 

Uważam, że w fotografii ślubnej na Śląsku jest bardzo mało takich fotografów a rynek oscyluje głównie w średniej półce cenowej. Wybór fotografa z tej półki cenowej jest dobrym rozwiązaniem dla Par ceniących usługi premium, dla których koszta nie są problemem. 

 

Podsumowanie cenników fotografii ślubnej na Śląsku

Ceny fotografii ślubnej na Śląsku są bardzo zróżnicowane. Najprostszym podsumowanie będzie porównanie ich do cen samochodów. Wybierając się do salonu samochodowego zdajemy sobie sprawę, że kupując samochód marki Dacia dostaniemy najprostszy samochód w bardzo niskiej cenie. Jego jakość wykończenia czy też podzespoły nie będą z wysokiej jakości. Kupując samochód średniej półki np: marki Ford otrzymamy od dealera, ładny, odpowiednio komfortowy i bezpieczny samochód jednak w cenie wyższej niż Dacia. Jeśli oczekujemy produktów marki premium za pewnie udamy się do salonu Porshe, gdzie czekać na nas będą luksusowe samochody w odpowiednich cenach. Wybierając fotografa ślubnego z Śląska również musimy sobie odpowiedzieć czego oczekujemy ? Dobrej ceny czy też może wysokiej jakości usługi. 

Fotografia Ślubna Śląsk

 

Co składa się na cenę fotografii ślubnej na Śląsku ? 

Jeśli zastanawiacie co składa się na cenę fotografii ślubnej w Katowicach, Częstochowie czy innych miastach woj. Śląskiego poniżej postaram opisać temat. 

Każdy profesjonalny fotograf ślubny oprócz aparatu musi posiadać dziesiątki innych rzeczy dzięki, którym jego praca będzie efektywna i bezpieczna. Zacznijmy może od najbardziej podstawowych rzeczy jakimi są body ( czyli aparat bez obiektywu )

 • Profesjonalny aparat marki Nikon kosztuje ok. 10 tysięcy złotych - jest to średnia półka cenowa jednak do fotografii ślubnej w zupełności wystarcza. Pamiętajmy jednak, że każdy profesjonalny fotograf ma przy sobie dwa nie zależne aparaty.
 • Obiektyw - jednym z najbardziej popularnych obiektywów do fotografowania reportażu ślubnego jest Sigma 35 mm 1.4 - koszt obiektywu  3 150 zł. Osobiście nie wyobrażam sobie fotografowania na samej ogniskowej 35. W swoich reportażach ślubnych używam również 50 mm oraz 85 mm. 
 • Lampy błyskowe - koszt podstawowej lampy błyskowej firmy Nikon ok. 1200 zł 
 • Karty pamięci - koszt ok 400 zł 
 • Monitor - jeden z najważniejszych a najczęściej pomijanych rzeczy do odpowiedniego wyświetlania kolorów. Koszt najbardziej podstawowego monitora do fotografii ślubnej: 3000 zł. Osobiście pracuję na monitorze firmy Eizo ColorEdge CS2420 
 • Komputer do obróbki zdjęć: koszt minimum: 5000  zł 
 • Koszt dysków twardych do back upu zdjęć: 1000 zł 
 • Koszty kupna i utrzymania samochodu: uważam, że samochód nie musi być nowy jednak powinien być w 100 % sprawny 

Oprócz kosztów jednorazowych ( na ok 5 lat ) dochodzą koszty stałe takie jak: 

 • Koszt prowadzenia działalności gospodarczej: ok 1600 zł miesięcznie ( ZUS, KSIĘGOWOŚĆ ) 
 • Podatki: każdy profesjonalny fotograf ślubny na śląsku prowadzi legalnie zarejestrowaną działalności i odprowadza podatek dochodowy
 • Oprogramowanie Photoshop/Capture One: ok 180 zł / miesięczny abonament
 • Strona internetowa: ok 1000 zł rocznie 
 • Reklama uslug: ok 1000 zł rocznie 
 • Doskonalenie warsztatu: ok 1500 zł rocznie

 

Drodzy narzeczeni, mam nadzieje, że chodź po krótce udało mi się przybliżyć rynek cenowy fotografii ślubnej na Śląsku. Zachęcam do przeczytania również innych artykułów : 

O co zapytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy ? 

Najlepsze miejsca na plener ślubny na Śląsku 

Co sądzę o stylu boho w fotografii ślubnej ? 

 

Zapytaj o ofertę i wolny termin 

Wyślij wiadomość

 

 Najnowsze reportaże

Fotografia ślubna Częstochowa, zdjęcia ślubne Częstochowa - Nicola i Damian

Zobacz więcej

Fotografia ślubna Katowice - Marta i Dawid

Zobacz więcej

Fotografia ślubna Częstochowa - Natalia i Teodor

Zobacz więcej

Fotografia ślubna Częstochowa, zdjęcia ślubne Częstochowa - Kinga i Kamil

Zobacz więcej

Fotografia ślubna Katowice Fotografia ślubna Śląsk - Beata i Mariusz

Zobacz więcej

Fotografia ślubna Katowice, Plener ślubny we Włoszech - Klaudia i Damian

Zobacz więcej