Co zrobić, aby mieć lepsza zdjęcia z ślubu ?
Maciej Pluta- fotografia ślubna Częstochowa, Katowice, Kraków, Warszawa. fotografia ślubna Śląsk

 

Przygotowania do ślubu

Pierwszą najważniejszą rzeczą, która przychodzi mi na myśl jest posprzątanie domu/mieszkania. Nie jest ważne czy mieszkanie w apartamencie na 48 piętrze czy w domu po dziadkach, zbędne rzeczy pozostawione na stole, szafkach wychodzą naprawdę słabo na zdjęciach.

Podczas wyboru miejsca do make-up w domu i ubierania się wybierzcie duże i jasne pomieszczenie będzie nam fotografom i  kamerzystom dużo łatwiej się przemieszczać a przede wszystkim Wam, jakby nie patrzeć podczas ubierania Pana Młodego lub Pani Młodej są obecne przeważnie min.4 osoby Panna lub Pan Młody, Świadek oraz obsługa fotograficzna czasami może zrobić się naprawdę ciasno.

Najczęściej słyszany tekst podczas przygotowań „ mi proszę nie robić zdjęć, bo jestem nie umalowana … „. Uprzedźcie proszę domowników ( rodziców, rodzeństwo, świadków ) ,że podczas przygotowań będzie fotograf i będzie on fotografował NIE tylko Państwa Młodych.

 

Ceremonia ślubna

Podczas mszy nie zwracajcie uwagi na fotografa, jeśli widzicie ,że robi Wam zdjęcie patrzcie na księdza lub możecie zerknąć na siebie, jednym słowem traktujcie go jak powietrze.

Wejście do kościoła – jeśli ślub zaczyna się ,że ksiądz wychodzi do Was do drzwi a następnie idziecie pod ołtarz pamiętajcie ,aby nie iść od razu za księdzem tylko poczekać 2-3 sekundy i dopiero ruszyć. Fotograf, który jest ustawiony przy ołtarzu sfotografuje wtedy Was a nie księdza, który na 99 % zasłoniłby Was.

Przysięga małżeńska – MEEEGA WAŻNE  podczas mszy, gdy ksiądz poprosi Was już do siebie i obwiąże Was stułą pamiętajcie, aby stać na wprost siebie czyli bokiem do księdza. To Wy sobie nawzajem przyrzekacie przysięgę a nie księdzu. Poniżej zdjęcie poglądowe J

 

Wyjście z kościoła – nie ma nic bardziej smutnego niż wyjście pary młodej przed pusty kościół. Nawet jeśli nie macie przygotowanego konfetti czy czegoś podobnego goście mogą Was oklaskać tak więc, albo poczekajcie, aż goście zaczną sami wychodzić lub poproście świadków, aby dali znak dla gości ,że można wychodzić.

Zabawa weselna

Jeśli macie zaplanowane jakieś atrakcje np: tort, zimne ognie, pokaz sztucznych ogni itp. Poinformujcie o tym fotografa.

Plener

Podczas pleneru najważniejsze dla fotografa jest światło co za tym idzie godzina pleneru- ja wykonuje plenery tylko przy wschodach słońca oraz popołudniami. Dlaczego ? Spróbujcie wyjść w lato w południe i ustawić się w stronę słońca, nie ma opcji ,że nie będziecie mrzużyć oczu. Podczas wschodów i zachodów słonce nie już wtedy takie ostre a też niebo uzyskuje piękną barwę. Podsumowując godzina pleneru uzależniona jest od miesiąca w którym będziecie robić swój plener.

Co zabrać na plener ? Obowiązkowo wodę mineralna i chusteczki, nie zależnie czy jedziemy do parku 5 minut drogi od Waszego domu czy na kilkugodzinną sesje w Tatry. Jeśli wybieramy się na skałki lub w Tatry warto zabrać na zmianę buty czasami ,aby dojść do danej miejscówki trzeba zrobić sobie spacer. Miejsce pleneru: jeśli macie swój pomysł ,gdzie zrobić sesje plenerową to super, jeśli nie podeśle Wam swoje propozycje. Nie zapominajcie również o zagranicy dojazd do Pragi lub Wiednia zapewne nie będzie problemem lub o zrobieniu pleneru podczas Waszych wakacji.