O co zapytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy ?

10 pytań do fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy ! 

 

Fotografia ślubna Ślask

Jeśli jesteście na etapie wyboru Waszego fotografa ślubnego warto pomyśleć o co chcielibyście go zapytać przed podpisaniem umowy. Oprócz dokładnego obejrzenia jego portfolio ważne jest dogranie innych szczegółów, które w końcowym rezultacie robią różnice jakości. Już przed samym spotkaniem sami powinniście ocenić czy zdjęcia Wam się podobają oraz czy jest ich wystarczająco dużo w portfolio, aby to stwierdzić. Jeśli widzicie, że ostatni reportaż został dodany 2-3 lata temu warto zastanowić się wyborem innej osoby lub poprosić o przesłanie aktualnego portfolio.

  1. Czy przy rezerwacji terminu podpisywana jest umowa ?

Podpisując umowę zwrocie uwagę na poprawność dat oraz czy w umowie nie ma dodatkowych kosztów usługi np.: za dojazd, dodatkowe godziny pracy. Jeśli takie są to nic złego, w tej sytuacji dokładnie wiecie jakie dodatkowe koszty mogą dojść przy płatności za usługę.

  1. Czy przy podpisywaniu umowy pobierany jest zadatek lub zaliczka ?

Zadatek lub zaliczka przeważnie nie przekraczają 1/5 kwoty usługi. Pamiętajcie ,że zadatek różni się od zaliczki tym, że w momencie rezygnacji z usługi nie zostaje on zwrócony. W przypadku, gdy usługodawca rezygnuje z wykonania usługi jest on zobowiązany oddać dwukrotność wpłaconego zadatku.

  1. Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia ?

W umowie, którą podpisujecie powinna być również zawarta informacja o maksymalnym czasie oddania zdjęć ślubnych. Jaki jest odpowiedni czas oczekiwania na zdjęcia ? Jako fotograf ślubny zdjęcia oddaje przeważnie po 2-3 miesiącach od ostatniej części usługi. Uważam, że maksymalny czas oczekiwania na zdjęcia nie powinien przekraczać 5 miesięcy.

  1. Kiedy odbywa się reszta płatności za usługę fotografii ślubnej ?

Fotograf z którego zamierzacie wybrać powinien jasno określić kiedy następuję płatność oraz w jaki sposób. Będąc już doświadczonym fotografem ślubnym uważam, że nie zbyt dobrym pomysłem jest rozliczanie się podczas wesela. W tym dniu liczy się komfort Państwa Młodych, liczba spraw o których muszą pamiętać i tak jest już długa. Osobiście z swoimi klientami rozliczam się w trakcie oddawania gotowego materiału z ślubu.

  1. Jaki jest styl pracy oraz obróbki zdjęć ?

Uważam ,że jest to najważniejszy aspekt decydujący o wyborze fotografa ślubnego. Zapytajcie Waszego fotografa czy podczas przygotowań, ślubu, wesela realizuje reportaż wtapiając się w tłum czy też może staje się reżyserem tego dnia. Osobiście jestem zwolennikiem pierwszego stylu z racji naturalności i brakiem sztucznego ustawiania różnych momentów dnia wesela.

Oglądając zdjęcia fotografa ślubnego, którego zamierzacie wybrać oceńcie czy styl obróbki jest Wam bliski. Dwoma najbardziej popularnymi stylami w fotografii ślubnej są „ glamour „ oraz „ boho „. Obróbka zdjęć w tych stylach różni się przede wszystkim kolorami. Więcej informacji na temat stylów fotografii ślubnej znajdziecie w linku.

  1. Kto dokładnie będzie fotografował Wasz ślub ?

Sezon ślubny ogranicza się do kilkunastu weekendów przez co terminy ślubów często się dublują. Zapytajcie koniecznie czy to fotograf z którego port folio oglądacie i mieliście okazje się spotkać będzie fotografował Wasz wyjątkowy dzień.

  1. Co zrobisz jeśli aparat ulegnie awarii ?

Zapytaj fotografa czy podczas wykonywania reportażu ślubnego ma również zapasowe body, lampę błyskową czy karty pamięci.  W dniu ślubu nie ma powtórek.

  1. W jakiej formie dostaniemy fotografie ?

Najczęściej zdjęcia są oddawane na pen drivie oraz płytach DVD. Jednak z racji postępu czasu płyty DVD powoli przechodzą w niepamięć. Dodatkowym sposobem przekazania zdjęć jest również internetowa galeria często dostępna na hasło. Uważam, że jest to świetny pomysł przekazania zdjęć. Prywatna galeria do której dostęp ma tylko para młoda, jednak wg swoich upodobać może podesłać link z hasłem do najbliższych osób.

  1. Jak zamierza ubrać się fotograf na Wasz ślub ?

Jeansy z polo w kratkę to dobry wybór … przy wyjściu na grilla z znajomymi. Zapytajcie swojego fotografa jak ubiera się podczas fotografowania Waszej uroczystości. Uważam, że fotograf ślubny powinien być ubrany elegancko jednak odróżniając się od reszty gości. Jeśli chcesz zobaczyć kilka ujęć z backstage mojej pracy odwiedź mojego instagrama https://www.instagram.com/fotograf_slubny_maciej_pluta/

  1. Czy podczas wesela organizuje zdjęcie grupowe oraz zdjęcia z gośćmi ?

Niezwykła pamiątka w postaci zdjęcia grupowego to totalne „ must have „ każdego reportażu ślubnego. Zapytajcie swojego fotografa czy wykonuje takie zdjęcia oraz w którym momencie dnia.

Podsumowując przed spotkaniem z fotografem dokładnie obejrzycie jego aktualne portfolio oraz styl fotografowania. Możecie również poprosić o przesłanie draftu umowy, którą na spotkaniu będziecie chcieli podpisać. Zwrócicie uwagę na punkty dotyczące płatności, dodatkowych opłat, oraz czasu oczekiwania na zdjęcia. Sugerujcie się stylem fotografii oraz zdjęciami a nie ceną. Ślub przeminie … zdjęcia zostaną do końca życia.

 

Autor wpisu: Fotograf ślubny na Śląsku Maciej Pluta